-->

Фізичний практикум (натурний експеримент)

Анотація

Напрям підготовки: 105 Прикладна фізика та наноматеріали (прикладна фізика)

Ядерна фізика як наука знаходиться на границі знань цивілізації про устрій навколишнього світу й закономірності, керовані як мікросвітом, так і макросвітом. Будучи наукою про мікросвіт, вона є базовою дисципліною, що формує знання законів природи на ядерному та суб'ядерними масштабних рівнях. Її уявлення, поняття й методи дослідження мають фундаментальний характер і лежать в основі наукової картини світу. Вона відіграє першорядну роль і в сучасному розумінні еволюції Всесвіту, взаємозв'язку дуже малого і дуже великого.

Даний курс ставить таку мету викладання дисципліни, її роль й значення в підготовці фахівців:

  • ознайомлення з основними ядернофізичними поняттями, законами та сучасними проблемами в галузі фундаментальної ядерної фізики;
  • вивчення відомих на теперішній момент законів, закономірностей, систематики, ефектів та явищ в області науки про мікросвіт;
  • засвоєння основних формул, що описують закономірності в мікросвіті; методик виконання лабораторних робіт, проведення фізичного практикуму.

Завдання дисципліни:

  • узагальнити і систематизувати знання з сучасних уявлень про атомну й субатомну будову речовини, про властивості та структуру атомних ядер;
  • навчити:
    • з наукової точки зоруо смислювати й інтерпретувати основніположення субатомних явищ;
    • застосовувати отримані знання для правильної інтерпретації основних явищ фізики ядра;
    • належним чином оцінювати порядки фізичних величин;
    • використовувати отримані знання в різних областях фізичної науки і техніки;
  • сформувати:
    • навички застосування основних методів фізико-математичного аналізу для розв’язання конкретних задач фізики атома;
    • вміння за допомогою адекватних методів оцінювати точність і похибку теоретичних розрахунків й експериментальних вимірювань;
    • вміння аналізувати фізичний зміст отриманих результатів.

В результаті засвоєння дисципліни студент повинен:

  • Знати основні закони фізики ядра; основні експерименти й основні експериментальні результати фізики ядра.
  • Вміти оцінювати межі застосовності основних методів опису субатомних і суб'ядерних явищ; виконувати лабораторні роботи ядерного практикуму.
  • Володіти методами обробки й оцінки похибки вимірювань параметрів у фізиці атомного ядра; методами експериментальних досліджень параметрів і характеристик фізики атомного ядра.

Зміст дисципліни

Перелік лабораторних робіт

  1. Детектори ядерних випромінювань. Газорозрядний лічильник Гейгера-Мюллера.

Ціль роботи: ознайомитися з фізичними основами дії лічильника Гейгера-Мюллера, його характеристиками й можливостями як детектора іонізуючих випромінювань, експериментально виміряти основні параметри конкретного лічильника, використовуваного в даній лабораторній роботі. Надалі, після виконання лаб. роб. №2, корисно вказати його переваги й недоліки в порівнянні зі сцинтиляційним детектором.

  1. Детектори ядерних випромінювань. Сцинтиляційний детектор.

Ціль роботи: ознайомитися з фізичними основами дії сцинтиляційного детектора, його характеристиками й можливостями як детектора іонізуючих випромінювань, експериментально виміряти основні параметри конкретного сцинтиляційного детектора, використовуваного в даній лабораторній роботі. Надалі, після виконання лаб. роб. №1, корисно вказати його переваги й недоліки в порівнянні з лічильником Гейгера-Мюллера.

  1. Дозиметрія й радіометрія ядерних випромінювань. Визначення активності препарату відомого радіонукліда за потужністю експозиційної дози його гамма-випромінювання.

Ціль роботи: ознайомитися з фізичними основами характеристик радіоактивних джерел іонізуючих випромінювань і впливу іонізуючих випромінювань на людину, з елементами дозиметрії й радіаційної безпеки. Одержати навички роботи із застосовуваним у физпрактикумі дозиметром, переконатися в законі зворотних квадратів для точкового джерела, провести дозиметричні виміри даного радіоактивного джерела, визначивши його активність і оцінивши радіаційно-безпечні умови роботи з ним.

  1. Статистика ядерних випромінювань. Визначення параметрів статистичного розподілу інтенсивності сигналів детектора в умовах «малої» і «великої» статистики.

Ціль роботи: ознайомитися зі статистичними закономірностями імовірнісних процесів, до яких належить явище радіоактивного перетворення атомних ядер. Експериментально спостерігати розподіл числа часток ядерних випромінювань (гамма-квантів), зареєстрованих детектором за певний проміжок часу, і підтвердити розрахунками відповідність експериментального розподілу, розподілу Пуассона для «малої» і «великої» статистики. Переконатися в тому, що для «великої» статистики, розподіл Пуассона прагне до симетричного розподілу Гаусса.

  1. Природна радіоактивність атмосферного повітря. Оцінка періоду напіврозпаду ізотопів підродини радону-222.

Ціль роботи: спостерігати на установці з детектором у захисному свинцевому будиночку радіоактивність ізотопу радону Rn222 і найближчих продуктів його розпаду з радіоактивного сімейства або радіоактивного ряду U238 – Pb206, сконцентрованих у фільтрі при прокачуванні через нього атмосферного повітря за допомогою пилососа. Виміряти криву спаду цієї активності згодом і оцінити за нею характерну величину періоду напіврозпаду для певних ізотопів підродини радону (ізотопів найближчої наступної за радоном ділянки радіоактивного ряду), що визначають цю активність, яка реєструється детектором установки.

  1. Взаємодія бета-випромінювання з речовиною. Вивчення поглинання електронів в алюмінії й оцінка граничної енергії бета-спектра.

Ціль роботи: проспостерігати на лабораторній установці реєстрацію бета-випромінювання (електрони) радіоактивного джерела й виміряти залежність поглинання бета-частинок у колімованому пучку від товщини алюмінієвого поглинача, що перекриває пучок (спадання інтенсивності випромінювання, що реєструється). За відомим наближеним емпіричним співвідношенням оцінити граничну кінетичну енергію бета-спектра використовуваного джерела. Надалі, після виконання лаб. роб. №7, корисно порівняти поглинальну здатність речовини (хоча б на прикладі алюмінію) для бета-випромінювання й для гамма-випромінювання.

  1. Взаємодія гамма-випромінювання з речовиною. Визначення коефіцієнтів ослаблення гамма-випромінювання речовиною й оцінка енергії гамма-квантів.

Ціль роботи: ознайомитися з основами експерименту з вивчення взаємодії гамма-випромінювання з речовиною й виміру характеристик ослаблення колімованого (приблизно) потоку гамма-квантів при проходженні через речовину (лінійний і масовий коефіцієнти поглинання, ефективний переріз поглинання). Оцінити величини ефективних перерізів поглинання гамма-випромінювання застосовуваного радіоактивного джерела для деяких речовин, а потім визначити енергію гамма-квантів цього джерела за відомою для цих речовин експериментальною залежністю цих перерізів від енергії гамма-випромінювання. Надалі, після виконання лаб. роб. №6, корисно порівняти поглинальну здатність речовини (хоча б на прикладі алюмінію) для бета-випромінювання й для гамма-випромінювання.

Загальна характеристика

Напрям підготовки: 105 Прикладна фізика та наноматеріали (прикладна фізика)

Рік підготовки: 3-й

Семестр: 6-й, 7-й

Кількість кредитів: 2

Загальна кількість годин: 60 год.

Лекції: 0 год.

Практичні, семінарські заняття: 0 год.

Лабораторні заняття: 25 год.

Самостійна робота:  35 год.

Вид контролю: залік

Матеріали для завантаження

Робоча програма: завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ

Фізичний практикум, ядерна фізика: завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ

Лекція з радіації (2017): завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ

Лабораторна робота №1: завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ

Лабораторна робота №2: завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ

Лабораторна робота №3: завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ

Лабораторна робота №4: завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ

Лабораторна робота №5: завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ

Лабораторна робота №6: завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ

Лабораторна робота №7: завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ

Лабораторна робота №8: завантажити з сайту | з репозиторію ДНУ